węgiel luzem czy workowany

Węgiel luzem czy workowany – jaki wybrać?

Składy węgla oferują różne rodzaje materiałów opałowych, zróżnicowanych pod względem właściwości. Węgiel można nabyć albo luzem, albo w workach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. W artykule przybliżamy wybrane z nich.

Zalety węgla workowanego

Podstawową korzyścią z wyboru węgla workowanego jest łatwość jego transportu i przechowywania. Zapakowany w specjalne worki opał jest bardzo wygodny w przenoszeniu. Również magazynowanie węgla workowanego ma sporo zalet. Przede wszystkim prościej utrzymać czystość w pomieszczeniu, w którym się on znajduje: znacznie zmniejsza się ilość zanieczyszczeń, w tym pyłu węglowego. Ponadto łatwiej ocenić ilość węgla, kiedy znajduje się on w workach – tym samym zyskuje się większą kontrolę nad jego zużyciem.

W naszym działającym w Jaworznie składzie węgla stosujemy wytrzymałe opakowania, które chronią opał przed kontaktem z wilgocią, powietrzem i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Umożliwia to zachowanie wysokiej wartości opałowej węgla. Sposób przechowywania środka grzewczego jest bowiem niezwykle istotny dla jego późniejszej efektywności energetycznej.

Kiedy warto kupić węgiel luzem?

Zakup węgla luzem niekiedy jest korzystniejszy ekonomicznie. Zazwyczaj cena paliwa dostarczanego w takiej formie jest niższa niż tego w workach, gdyż nie ponosi się opłat za opakowanie i usługę workowania. W przypadku dużego zapotrzebowania na węgiel ta różnica może być znacząca. Wówczas warto rozważyć zakup węgla luzem – może to przełożyć się na spore oszczędności finansowe.

Trzeba jednak podkreślić, że zakup węgla luzem będzie opłacalny jedynie, jeśli zapewni się odpowiednie warunki jego przechowywania. Miejsce to powinno być suche i przewiewne, tak aby nie dopuścić do zawilgocenia paliwa i utraty jego właściwości.

Shopping Cart