W składach węgla dostępnych jest wiele rodzajów materiałów opałowych. Różnią się pod względem właściwości – mają inną wydajność, kaloryczność czy czas spalania. W artykule opisujemy wybrane z najpopularniejszych typów opału wykorzystywanych do ogrzewania budynków.
Węgiel orzech czy kostka – co wybrać?
Bezsprzecznie jednym z najczęściej wybieranych materiałów opałowych jest węgiel kamienny. Wysoka kaloryczność, łatwość przechowywania i transportu, szeroki wybór sortymentu – to tylko niektóre z wielu zalet tego surowca. W profesjonalnych składach węgla można znaleźć różne rodzaje węgla kamiennego.
Jednym z nich jest orzech, którego wielkość bryłek mieści się w przedziale od 25 do 80 mm. Ten typ materiału opałowego doskonale nadaje się do użycia zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych kotłach grzewczych – jest jednak na tyle duży, że nie może być stosowany w piecach podajnikowych. Węgiel orzech charakteryzuje się dość niską zawartością siarki, co czyni go bardziej przyjaznym dla środowiska niż wiele innych typów węgla. Generuje też niedużą ilość popiołu. Kolejny często wybierany opał to węgiel kostka – o wielkości brył od 60 do 200 mm. Cenioną właściwością kostki jest wolniejsze i równomierne spalanie względem orzecha.
Jakie są zalety ekogroszku?
Nasz działający w Dąbrowie Górniczej skład węgla oferuje również m.in. ekogroszek. To jeden z rodzajów węgla kamiennego o średnicy ziaren od 5 do 25 mm. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową, a jego spalanie generuje dużo ciepła. Dzięki temu jest wyjątkowo efektywny energetycznie, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i mniejsze koszty ogrzewania.
Co ważne, ekogroszek to paliwo ekologiczne – jego spalanie wytwarza znacznie mniejsze ilości dwutlenku siarki i tlenków azotu niż tradycyjne paliwa stałe.